Porady on-line
Jeśli masz problem z przemocą i szukasz pomocy dla siebie lub kogoś bliskiego - napisz do nas! Porady są udzielane anonimowo i bezpłatnie.

Doświadczam przemocy
Doświadczasz przemocy i chcesz dowiedzieć się co możesz zrobić aby wyjść z tej sytuacji?

Jestem świadkiem przemocy
Jeśli w otoczeniu obserwujesz zdarzenia przemocy to stajesz się świadkiem przestępstwa. Masz poczucie, że powinieneś coś zrobić, ale nie wiesz jak możesz pomóc?

Mówią, że stosujesz przemoc
Niezależnie od tego od jak dawna stosujesz przemoc, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na podjęcie próby wyjścia z pułapki. Możesz nauczyć się żyć bez przemocy.

Krzywdzone dzieci
Potocznie twierdzi się, że „rodzicielskie lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło”, w pełni akceptując je jako metodę przynoszącą pozytywne efekty, ale krzywdzenie dzieci jest przemocą.

Doświadczam przemocy
Drukuj

Większość osób dotkniętych przemocą, po odejściu od krzywdzącego je partnera i założeniu nowego związku – później nie ma już takich doświadczeń. Doświadczasz przemocy i chcesz dowiedzieć się co możesz zrobić aby wyjść z tej sytuacji?

Jeśli zdarzyło się, że Twój bliski jest wobec Ciebie:
 • agresywny, popycha Cię, szarpie, policzkuje, dusi, wykręca ręce
 • ciągle krytykuje Twoje zachowanie, poglądy, wyzywa Cię, poniża, upokarza, kontroluje, zabrania spotykać się z przyjaciółmi, rodziną, grozi zabraniem dzieci, wmawia chorobę psychiczną
 • wymusza pożycie małżeńskie, zmusza do nieakceptowanych pieszczot i praktyk
 • wydziela pieniądze lub ich w ogóle pozbawia, zakazuje podjęcia pracy

Oznacza to, że twój bliski stosuje wobec ciebie przemoc!

Wiele osób, podobnie jak Ty, doznaje przemocy w swoim domu. Nie mówią o tym, bo się boją i wstydzą. Często też czują się winne za zaistniałą sytuację.

Musisz jednak wiedzieć, że:  nic nie usprawiedliwia przemocy. Nie musisz się na to godzić!

Masz prawo do godnego życia oraz szacunku dla siebie i swojej pracy.
Każdy człowiek chce czuć się bezpiecznie w otoczeniu najbliższych. Karta Praw Podstawowych Unii Europejskiej gwarantuje prawo do rozwoju, godności, wolności. Nikt nie może ograniczać ani poniżać innych, bez względu na powody, dla których podejmowałby krzywdzące działania. Każdy człowiek ma prawo do życia w środowisku rodzinnym wolnym od przemocy, która jest naruszeniem jego praw oraz dóbr osobistych.

W każdej chwili możesz przerwać stosowanie wobec Ciebie przemocy.
To Ty decydujesz o swoim życiu, nikt nie może Cię zmusić do pójścia na policję, czy prokuraturę, aby złożyć zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa. Jednak nie bój się rozmawiać na temat tego, co dzieje się w Twoim domu, bo tylko w wówczas możesz uzyskać niezbędną pomoc.

Możesz wzywać policję za każdym razem, gdy Twoje bezpieczeństwo jest zagrożone.

Policjant ma obowiązek udzielenia niezbędnej pomocy osobie doświadczającej przemocy, polegającej na wezwaniu pogotowia, jeśli zachodzi taka konieczność, założeniu niebieskiej karty, zatrzymaniu sprawcy, odwiezieniu go na izbę wytrzeźwień, jeśli jest pod wpływem alkoholu, poinformowaniu o instytucjach świadczących pomoc osobom, które doświadczają przemocy.

Prawo jest po Twojej stronie:
Przemoc domowa jest przestępstwem, ściganym z urzędu – Art. 207 K.K.

§ 1. „Kto znęca się fizycznie lub psychicznie nad osobą najbliższą lub nad inną osobą pozostającą w stałym lub przemijającym stosunku zależności od sprawcy albo nad małoletnim lub osobą nieporadną ze względu na jej stan psychiczny lub fizyczny, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.”

§ 2. „Jeżeli czyn określony w § 1 połączony jest ze stosowaniem szczególnego okrucieństwa, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od roku do lat 10.”

§ 3. „Jeżeli następstwem czynu określonego w § 1 lub 2 jest targnięcie się pokrzywdzonego na własne życie, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od lat 2 do 12.”

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo – poszukaj schronienia przed sprawcą.
Zastanów się, gdzie w razie ataku ze strony sprawcy możesz jak najszybciej uciec. Przygotuj sobie plan ucieczki oraz najpotrzebniejsze rzeczy tak, aby łatwo Ci było w razie konieczności uciec z domu (dokumenty, kluczyki od samochodu, od domu, niezbędne ubrania)

Jeśli zostałaś pobita lub zgwałcona, udaj się jak najszybciej do lekarza pierwszego kontaktu, aby uzyskać niezbędną pomoc, a także zabezpieczyć materiał dowodowy.
Jest to ważne ze względów zdrowotnych, a także w sytuacji założenia sprawy karnej kiedy potrzebne będą dowody na okoliczności popełnienia przestępstwa.

Zbieraj dowody na stosowanie wobec Ciebie przemocy ( niebieska karta, obdukcje, nagrania, dowody rzeczowe, zdjęcia…)
Jeśli wezwałaś policję, nie sprzątaj skutków awantury. Możesz też zrobić zdjęcia, aby je dostarczyć jako dowód do sądu. Od policjantów domagaj się sporządzenia notatki i założenia niebieskiej karty KAŻDORAZOWO, gdy jest interwencja. Im więcej zbierzesz dowodów, tym większe szanse, że sprawca zostanie ukarany.

Nie ukrywaj przed bliskimi tego, co dzieje się w Twoim domu, nie wstydź się, bo Ty jesteś niewinna.
Twoi bliscy, rodzina, przyjaciele mogą się zaangażować w pomoc, np. udostępniając schronienie lub mieszkanie, gdy będziesz tego potrzebować lub mogą być świadkami w sprawie.

Nie musisz być sama ze swoimi problemami; są specjaliści, instytucje, które mogą Ci pomóc w trudnej sytuacji i poradzeniu sobie z problemami.
Sprawdź, gdzie w pobliżu twojego miejsca zamieszkania znajdują się instytucje lub organizacje pomagające osobom doświadczającym przemocy. W razie potrzeby będziesz mogła skorzystać z ich pomocy. Policja, prokuratura, ośrodek pomocy społecznej, służba zdrowia, komisja rozwiązywania problemów alkoholowych to tylko niektóre z nich.
Zobacz także
Pomoc w Twojej okolicy:
Policja
 • 112 (tel. alarmowy)
 • 997 (tel. alarmowy)
 • (22) 603 72 22 (tel. zaufania)
 • (22) 603 72 55 lub 56
  (dyżur telefoniczny – Wola)
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola
 • (22) 632 01 25
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
 • (22) 837 55 59
Punkt Informacyjno – Konsultacyjny Dzielnicy Wola
 • (22) 631 26 92