Porady on-line
Jeśli masz problem z przemocą i szukasz pomocy dla siebie lub kogoś bliskiego - napisz do nas! Porady są udzielane anonimowo i bezpłatnie.

Doświadczam przemocy
Doświadczasz przemocy i chcesz dowiedzieć się co możesz zrobić aby wyjść z tej sytuacji?

Jestem świadkiem przemocy
Jeśli w otoczeniu obserwujesz zdarzenia przemocy to stajesz się świadkiem przestępstwa. Masz poczucie, że powinieneś coś zrobić, ale nie wiesz jak możesz pomóc?

Mówią, że stosujesz przemoc
Niezależnie od tego od jak dawna stosujesz przemoc, pamiętaj, że nigdy nie jest za późno na podjęcie próby wyjścia z pułapki. Możesz nauczyć się żyć bez przemocy.

Krzywdzone dzieci
Potocznie twierdzi się, że „rodzicielskie lanie jeszcze nikomu nie zaszkodziło”, w pełni akceptując je jako metodę przynoszącą pozytywne efekty, ale krzywdzenie dzieci jest przemocą.

Jak mogę pomóc znajomej osobie, która doświadcza przemocy?
Drukuj

Przemoc domowa jest zjawiskiem, które dotyka wielu ludzi. Osoby, które raz doświadczyły przemocy ze strony swojego partnera, prawdopodobnie doświadczy jej ponownie. Gdy podejrzewasz, że twoja przyjaciółka/przyjaciel lub osoba z rodziny doświadcza przemocy domowej, możesz pomóc. Oto co powinieneś i możesz zrobić dla tych osób.

Daj do zrozumienia jej lub jemu, że niepokoisz się o ich bezpieczeństwo. Rozmawiaj.
Postaraj się potwierdzić swoje przypuszczenia i pomóż rozpoznać objawy przemocy domowej. Powiedz, że widzisz co się dzieje i chcesz pomóc. Pomóż im zrozumieć, że to co ich spotyka nie jest normalne i że zasługują na zdrowy, wolny od przemocy związek.

Przekonaj ich, że znajdują się w bardzo trudnej i niebezpiecznej sytuacji.
Spróbuj uświadomić swojemu przyjacielowi/przyjaciółce lub osobie z rodziny, że przemoc to nie ich wina. Zapewnij że nie są sami z tym problemem i istnieje możliwość skorzystania z pomocy i wsparcia.

Udziel wsparcia.
Wysłuchaj i pamiętaj, że tej osobie może być bardzo trudno mówić o swoich problemach. Daj do zrozumienia, że jesteś blisko i możesz pomóc. Osoby doświadczające przemocy potrzebują kogoś kto wysłucha i przede wszystkim uwierzy im.

Nie osądzaj.
Uszanuj ich decyzję. Jest wiele powodów dla których osoby doświadczające przemocy decydują się na pozostanie w tym związku. Ona/on może jeszcze wiele raz rozstawać się, a później wracać do swojego partnera. Nie krytykuj tych decyzji i nie próbuj osądzać, ponieważ możesz stracić ich zaufanie. Twoje wsparcie będzie im nadal potrzebne.

Zachęć ich do wychodzenia z domu i spędzania więcej czasu z przyjaciółmi i rodziną.

Jeśli zdecydują się zakończyć związek, nie przestawaj okazywać wsparcia.
Nawet jeśli w tym związku była przemoc, to osoby te wciąż mogą czuć się osamotnione. Będą potrzebowali trochę czasu aby przyzwyczaić się do nowej sytuacji i konieczne będzie udzielenie wsparcia w tym okresie.

Pomóż im stworzyć Osobisty Plan Bezpieczeństwa.

Zachęcaj do porozmawiania o problemie z osobami, które mogą udzielić specjalistycznych porad np. psychologa lub doświadczonego terapeuty. Tylko profesjonalni doradcy mogą udzielić koniecznej pomocy osobie doświadczającej przemocy. W dziale Pomoc na Woli znajdziesz miejsca, w których można otrzymać specjalistyczną pomoc.

Pamiętaj, że nie możesz ich „uratować”.
Nawet jeśli ciężko jest patrzeć na cierpienie osoby na której ci zależy, to ostatecznie tylko osoba, która doświadcza przemocy może zadecydować, że chce coś z tym zrobić. Ważne jest aby udzielać wsparcia i starać się zapobiec sytuacjom stosowania wobec niej przemocy.
Pomoc w Twojej okolicy:
Policja
  • 112 (tel. alarmowy)
  • 997 (tel. alarmowy)
  • (22) 603 72 22 (tel. zaufania)
  • (22) 603 72 55 lub 56
    (dyżur telefoniczny – Wola)
Ośrodek Pomocy Społecznej Dzielnicy Wola
  • (22) 632 01 25
Ośrodek Interwencji Kryzysowej
  • (22) 837 55 59
Punkt Informacyjno – Konsultacyjny Dzielnicy Wola
  • (22) 631 26 92